RESULTAT
Baltic Sea Youth Games 2019-07-06
Tingvalla IP, Karlstad
IF Göta Karlstad
Uppdaterad: 2019-07-06 17:26
 
Boys 80m
Final-0,56 jul 
Michal Piejko04Poland 9.56
Stanislau Basavets04Belarus 9.57
Hardy Frank04Mecklenburg, Germany 9.62
Edgars Avens04Latvia 9.63
Tim Engel05Brandenburg, Germany 9.79
Axel Kullander05IF Göta, Sweden11.35


Boys 300m
Final6 jul 
Szymon Bialas05Poland38.162
Bilal Fredborg Larsen05IF Göta, Sweden46.356
Yunes Hoppe05Brandenburg, Germanyej start-

Final6 jul 
Nikita Alikhver04Belarus37.861
Rolands Blums04Latvia38.893
Geogry Stepanov04Russia39.534
Mathis Stenzel05Mecklenburg, Germany40.125


Boys 800m
Final6 jul 
Aleksander Grabarczyk04Poland 2:04.99
Kiryl Semianchuk04Belarus 2:06.69
Matti Leuteritz05Brandenburg, Germany 2:08.47
Nils Ivanovskis04Latvia 2:08.57
Noel Edvinsson04IF Göta, Swedenej start


Boys 2000m
Final6 jul 
Viachaslau Makeyeu04Belarus 6:04.32
Bartlomiej Trzcinski04Poland 6:11.41
Aleksis Glazers04Latvia 6:16.33
Julian Schomber05Brandenburg, Germany 7:29.38


Boys 80m Hurdles84 cm
Final-1,86 jul 
Yahor Kazlou04Belarus11.40
Nils Seefeldt04Mecklenburg, Germany11.83
Daniil Moroz04Russia11.87
Michal Zapart04Poland11.88
Amadeus Gräber05Brandenburg, Germany12.43
Marks Ozolins04Latvia12.53


Boys High Jump
6 jul 
Melwin Lycke Holm04Värmland, Sweden200
Yaraslau Klimau04Belarus190
Edvarts Eglitis04Latvia181
Gracjan Sroka04Poland178
Nils Seefeldt04Mecklenburg, Germany172
Arthur Tiresias Rose05Brandenburg, Germany169
Melker Lidholt05IF Göta, Sweden145

120128135140145150155160163166169172175178181184187190193200205
A.Tiresias Roseooxxooxxx
E.Eglitiso-oo-o-xxx
N.Seefeldtoxxoxxx
M.Lidholtoooooxxx
M.Lycke Holmo-o-o-ooooxxx
Y.Klimauo-oooxoxxoxxx
G.Srokao-ooooxxoxxx


Boys Pole Vault
6 jul 
Aliaksandr Marfushkin04Belarus382
Amadeus Gräber05Brandenburg, Germany342
Andris Skadins05Latvia212

202212222232242252262272282292302312322332342352362372382392
A.Marfushkino-xoooxxx
A.Gräberxxoxooxooxxx
A.Skadinsooxxx


Boys Long Jump
6 jul 
Melwin Lycke Holm04Värmland, Sweden6,90
Cezary Wilk04Poland6,39
Rihards Robins Helmanis04Latvia6,26
Daniil Goloveshko04Russia6,08
Maksim Bratkouski04Belarus5,93
Franz Puchta04Mecklenburg, Germany5,79
Tim Engel05Brandenburg, Germany5,50

1 2 3 4 5 6 
D.Goloveshko5,991,56,060,05,98-0,86,080,05,700,5X-1,1
R.Robins Helmanis5,96-1,76,12-0,9X0,0X0,56,231,96,260,0
T.Engel5,400,05,15-1,85,040,75,451,45,300,55,500,0
C.WilkX0,9X-1,96,25-1,66,300,06,391,6X0,9
M.Bratkouski5,901,55,73-2,15,81-1,05,90-1,65,930,05,75-0,9
M.Lycke HolmX-1,36,68-1,0X0,36,64-0,16,730,26,900,0
F.Puchta5,23-1,65,79-0,3X0,05,77-0,55,79-1,9X0,0


Boys Shot Put4.0 kg
6 jul 
Ivan Kruchanok04Belarus17,56
Rikardo Ivanovs04Latvia14,67
Domenik Ackermann05Brandenburg, Germany13,26
Ole Mehlberg05Mecklenburg, Germany12,07
Filip Sundin04IF Göta, Sweden11,75

1 2 3 4 5 6 
D.Ackermann13,2611,7513,1511,8912,3012,61
I.Kruchanok17,03X16,6917,3317,56X
F.Sundin11,4711,75XX11,4711,46
O.MehlbergX12,0710,6010,6511,4411,27
R.Ivanovs14,2414,6713,8014,6614,6514,53


Boys Javelin Throw600 g
6 jul 
Andrei Maksimau04Belarus55,61
Toms Zmuida04Latvia53,68
Samuel Wolter05Brandenburg, Germany52,99
Filip Sundin04IF Göta, Sweden48,97
Bjarne Gebhardt04Mecklenburg, Germany40,16

1 2 3 4 5 6 
S.WolterX52,4642,9746,6452,99X
T.Zmuida49,0948,9952,4549,5353,4353,68
B.Gebhardt40,1637,3634,4535,53X34,11
F.Sundin48,9745,22X48,53XX
A.Maksimau55,6053,0047,2453,4255,61X


Boys 4 x 80m
Final6 jul 
Latvia Edgars Avens
Jorens Maskals
Richards Robins Helmanis
Rolands Blums

:36.29
Mecklenburg Nils Seefeldt
Hardy Frank
Bjarne Gebhardt
Franz

:37.03
Poland Cezary Wilk
Michal Zapart
Szymon Bialas
Michal Piejko

:37.23
Belarus




:37.87
Brandenburg Amadeus Gräber
Tim Engel
Julian Schomber
Yunes Hoppe

:38.35


Girls 80m
Final-0,16 jul 
Ciara Niemann05Mecklenburg, Germany10.43
Marta Adamska04Poland10.45
Arina Matvejeva04Latvia10.49
Melina Scheibe05Brandenburg, Germany10.54
Darya Zdanevich05Belarus10.67
Märta Larsson05IF Göta, Sweden11.05
Emma Larsson05Värmland, Sweden11.59


Girls 80mExtra
Extralopp-0,86 jul 
Celine MüllerBrandenburg, Germany10.60


Girls 300m
Final6 jul 
Valeryia Hlinskaya05Belarus41.261
Latihfa Afrah05IF Göta, Sweden41.783
Ekaterina Alekseeva05Russia41.92441.912
Lina Kraus04Mecklenburg, Germany44.817

Final6 jul 
Amelie Pietsch05Brandenburg, Germany41.502
Kitija Zaula04Latvia41.92541.919
Anna Rejchert04Poland42.796
Edvina Norberg05Värmland, Sweden45.648


Girls 300mExtra
Extralopp6 jul 
Henriette Albrecht05Mecklenburg, Germany47.42


Girls 800m
Final6 jul 
Katsiaryna Masiuk04Belarus 2:17.04
Jasmin Kuehnast05Brandenburg, Germany 2:20.65
Amanda Valtasa05Latvia 2:22.09
Ella Holmqvist05IF Göta, Sweden 2:23.25
Frida Krüger05Mecklenburg, Germany 2:31.31
Dominika Szulc05Poland 2:39.64


Girls 2000m
Final6 jul 
Agate Caune04Latvia 6:30.42
Hanna Shpak04Belarus 6:46.25
Zuzanna Szondelmajer05Poland 7:03.50
Virgina Vandersee05Brandenburg, Germany 7:15.19
Ella Holmqvist05IF Göta, Sweden 7:33.26
Hilke Thamke05Mecklenburg, Germany 7:39.81


Girls 80m Hurdles76 cm
Final-2,16 jul 
Karyna Kavalkova04Belarus11.94
Rezija Greta Strausa04Latvia12.04
Iana Shamrova04Russia12.31
Irma Jonhed05IF Göta, Sweden12.75
Alena Russow05Mecklenburg, Germany12.76
Kim Habig05Brandenburg, Germany13.03
Nicola Balon04Poland13.41


Girls 80m Hurdles76 cmExtra
Extralopp-3,46 jul 
Frances FranekBrandenburg, Germany13.27


Girls High Jump
6 jul 
Yuliya Bebeshka05Belarus156
Daria Malinovskaja04Russia153
Paulina Zdzieborska04Poland153
Klara Lindholm04IF Göta, Sweden153
Lea Führer05Mecklenburg, Germany153
Josephine Müller05Brandenburg, Germany150
Agate Lace04Latvia150

115123130135140145150153156159162
P.Zdzieborskaoooxoxoxxx
D.Malinovskajaooxooxxx
K.Lindholmooxxoxxoxxx
Y.Bebeshkao-o-xxx
J.Mülleroooxxx
A.Laceoo-xxx
L.Führeroxoxoxxoxxx


Girls Pole Vault
6 jul 
Sofia Kasanova05Russia362
Liudmila Evtushenko04Belarus292
Paula Estere Bojare04Latvia262
Irma Jonhed05IF Göta, Sweden232
Kim Habig05Brandenburg, Germany232

202212222232242252262272282292302312322332342352362372
S.Kasanovaxo-o-xoooxxx
L.Evtushenkoo-xoxxoxxx
K.Habigooxooxxx
P.Bojareoxxoxxx
I.Jonhedooooxxx


Girls Long Jump
6 jul 
Hanna Zdanevich04Belarus5,55
Ciara Niemann05Mecklenburg, Germany5,48
Elisaveta Bibikova04Russia5,47
Gerda Kerija Dreimane04Latvia5,41
Märta Larsson05IF Göta, Sweden5,19
Sophie Säwe04Värmland, Sweden5,09
Vivien Fichert05Brandenburg, Germany5,07
Natalia Stefanska05Poland4,51

1 2 3 4 5 6 
H.Zdanevich4,77-1,75,00-1,365,550,15,08-3,05,551,35,491,4
S.Säwe4,7804,79-2,14,93-1,04,74-1,54,80-1,35,09-0,9
E.Bibikova5,11-0,15,12-0,55,47-0,85,21-2,0X0,05,31-0,7
G.Dreimane5,16-3,8X-2,55,34-2,5X-3,15,38-0,25,41-0,8
N.Stefanska4,40-3,44,51-0,34,51-0,34,36-1,64,470,6X-1,5
M.Larsson4,92-2,85,00-1,95,17-1,84,960,05,190,55,140,0
C.NiemannX-2,2X0,05,04-2,95,040,05,48-0,8X0,0
V.FichertX-2,8X0,04,76-2,04,880,05,070,0X0,0


Girls Shot Put3.0 kg
6 jul 
Anastasiya Salauyova04Belarus13,81
Alise Ciemina05Latvia13,31
Edvina Norberg05Värmland, Sweden11,48
Alena Russow05Mecklenburg, Germany9,07
Tabea Ziems05Brandenburg, Germany7,91
Annie Engelbrektsson05IF Göta, Sweden5,84

1 2 3 4 5 6 
A.Engelbrektsson5,205,075,405,265,685,84
E.Norberg10,6610,3610,9611,1111,4810,61
A.SalauyovaX13,5913,8013,2913,6313,81
A.Ciemina12,1612,2413,3112,14XX
T.Ziems7,467,737,91---
A.Russow8,248,618,428,628,509,07


Girls Javelin Throw500 g
6 jul 
Hanna Gabriela Ziemina04Latvia41,52
Darya Sebik05Belarus38,18
Tabea Ziems05Brandenburg, Germany33,88
Ekaterina Nadezina04Russia33,37
Hilke Thamke05Mecklenburg, Germany32,57
Elvira Högman04Värmland, Sweden29,18
Latihfa Afrah05IF Göta, Sweden20,01

1 2 3 4 5 6 
T.Ziems32,6230,84X31,0229,7733,88
H.Thamke32,5729,8530,6829,3731,9731,15
E.Högman29,1828,1427,9828,4328,39X
D.Sebik37,58X37,89X38,1837,79
L.AfrahXXX20,01XX
E.Nadezina33,3731,2432,1429,5632,4228,03
H.Ziemina39,80XXX41,52X


Girls 4 x 80m
Final6 jul 
Latvia Arina Matvejeva
Kitija Zaule
Annija Milune
Rezija Greta Strausa

:39.491
Brandenburg Melina Scheibe
Kim Harbig
Frances Franek
Celine Müller

:40.352
Belarus




:40.373
Mecklenburg Alena Russow
Henriette Albrecht
Lea Führer
Ciara Niemann

:40.394

Final6 jul 
Russia Ekaterina Alekseeva
Elisaveta Bibikova
Daria Malinovskaja
Sofia Kasanova

:40.445
Poland Natalia Stefanska
Nicola Balon
Anna Rejchert
Marta Adamska

:40.536
IF Göta Märta Larsson
Ella Holmqvist
Klara Lindholm
Irma Jonhed

:42.387
Värmland Edvina Norberg
Annie Engelbrektsson Jonsson
Emma Larsson
Sophie Säwe

:44.578


Team competition
Belarus151
Latvia124,5
Brandenburg92,5
Mecklenburg81,5
Poland81
IF Göta, Sweden58,5
Russia53
Värmland,Sweden31



© Track & Field, Christer Falk